Osteopatia pediatryczna to rodzaj terapii bardzo szczególnej i wymagającej, bowiem dotyczy najmłodszych pacjentów - noworodków i niemowląt.
To właśnie dzieci kierują przebiegiem zabiegu, terapeuta dobiera łagodne i delikatne techniki, wsłuchując się w organizm małego pacjenta, jednocześnie angażując rodzica/opiekuna w cały proces leczenia.
Osteopatia dziecięca znajduje zastosowanie w coraz częściej występujących asymetriach ułożeniowych, trudnościach z karmieniem, nieukojonym płaczu, kolce niemowlęcej, refluksie żołądkowo-jelitowym, problemach z wypróżnianiem, odkształceniu głowy, kręczu szyi, a także w zapaleniu ucha środkowego.
Skierowana jest do dzieci już od 8 dnia życia. Wizyta maluszka zawsze rozpoczyna się od obszernego wywiadu z rodzicem/opiekunem na temat przebiegu ciąży, porodu i stanu zdrowia dziecka.
Następnie osteopata dokładnie bada dziecko, skupiając się na zasadzie, że wszystkie dolegliwości są spowodowane brakiem równowagi w sieci systemów całego organizmu.
Po zdiagnozowaniu schorzenia terapeuta najczęściej stosuje delikatne i bezbolesne techniki powięziowe (funkcjonalne) oraz terapię czaszkowo-krzyżową.
Bardzo ważnym elementem terapii jest zaangażowanie rodziców/opiekunów w cały jej proces oraz przekazanie im zaleceń i instrukcji postępowania w domu.
Dzięki zastosowanym metodom układy: mięśniowo-szkieletowy, pokarmowy, nerwowy, krążeniowy i immunologiczny zaczynają odpowiednio pracować, co umożliwia zmniejszenie dolegliwości.
Wizytę u osteopaty dziecięcego warto poprzedzić konsultacją z pediatrą lub innym lekarzem specjalistą.