Zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci to dość powszechny problem, definiowany jako zbyt mała częstotliwość wypróżnień (mniej niż 2 na tydzień) i towarzyszące im objawy - brak energii, rozdrażnienie, ból brzucha, twarde, zbite stolce, trudności z wypróżnieniem się, niechęć do korzystania z toalety, brudzenie bielizny, napięty brzuch, zmniejszony apetyt.

Występuje też "postawa retencyjna", czyli przerywanie zabawy, zastyganie w bezruchu, zaciskanie pośladków, krzyżowanie nóg, a po ustąpieniu uczucia parcia, powrót do zabawy.

U dzieci zaparcia najczęściej pojawiają się, gdy zaczynają pić mleko modyfikowane (badania pokazują, że dzieci karmione piersią rzadziej mają zaparcia), uczą się korzystać z nocnika lub gdy zaczynają chodzić do przedszkola/ szkoły. Do przyczyn ich występowania należy również nieprawidłowa dieta, tj. zbyt mała podaż błonnika w diecie, niewystarczająca ilość wypijanych płynów, a także niewielka aktywność fizyczna i mało ruchu. 

Zanim sięgnie się po środki farmakologiczne w celu złagodzenia dolegliwości u dziecka, warto skonsultować się z osteopatą pediatrycznym. Udowodniono, że techniki osteopatyczne znacznie usprawniają perystaltykę jelit, jednocześnie poprawiając jakość życia.