Zwyrodnienie stawu biodrowego, inaczej koksartroza, to częsty problem, zwłaszcza u pacjentów po 65 roku życia.
Pojawia się jako skutek zużycia chrząstki w stawie i obecności wyrośli kostnych - osteofitów.
Choroba może również wystąpić jako powikłanie innych, np. dysplazji stawu biodrowego w dzieciństwie, urazu lub reumatoidalnego zapalenia stawów.
Pierwszym i głównym objawem jest ból. Często promieniuje on do stawu kolanowego i zaburza prawidłowy sen. Innym charakterystycznym symptomem koksartrozy jest sztywność stawu i ograniczenie jego ruchomości. Niekiedy pacjenci zgłaszają też nieprzyjemne "trzeszczenie" w biodrze.
Z racji, że choroba jest postępująca, a objawy z czasem się nasilają, nie należy ich bagatelizować. Konsultacja lekarza ortopedy umożliwi postawienie właściwej diagnozy i szybkie wdrożenie leczenia.
Terapia polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety, rehabilitacji oraz farmakoterapii.
Zaleca się aktywny tryb życia - spacery, pływanie, jazdę na rowerze. Udowodniono, że ćwiczenia wykonywane zarówno w gabinecie fizjoterapeutycznym jak i samodzielnie w domu, są najskuteczniejszymi interwencjami w zachowawczym leczeniu koksartrozy.
Zabieg operacyjny (endoprotezoplastykę) przeprowadza się w przypadku zaawansowanego zwyrodnienia stawu biodrowego, który powoduje znaczne ograniczenie poruszania i ból.
Co ważne, po zabiegu również konieczna jest rehabilitacja, aby odzyskać pełną sprawność.